Nākotnes banku inovācijas palīdzēs ietaupīt vairāk laika

Nākotnes banku inovācijas palīdzēs ietaupīt vairāk laika

Tehnoloģiju ieviešana un pakalpojumu digitalizēšana notiek arvien straujāk, bet katra pārdomāta jauninājuma pamatā ir divi atslēgas vārdi – ātrāk un ērtāk. Arī tehnoloģiju inovācijas finanšu pasaulē tiek radītas tieši pēc šāda principa, tomēr tās saskaras ar lielāku barjeru – cilvēku piesardzību par viņu datu un finanšu līdzekļu uzticēšanu jaunizveidotai tehnoloģijai. Tomēr Citadeles un SKDS veiktais pētījums rāda, ka cilvēki ir gatavi izmantot iespējas, ko piedāvā finanšu produktu inovatīvās tehnoloģijas, ja tas palīdz ekonomēt laiku. Lai sniegtu ieskatu, kādas finanšu tehnoloģiju inovācijas ikdienas izmantošanai mūs sagaida, komentē Citadeles digitālās pieredzes attīstības daļas vadītājs Mārtiņš Bērziņš.

Maksāšana veikalos ar pirksta, nospiedumu, seju, balsi

Jau šobrīd pašsaprotami mums ir tādi pakalpojumi kā, piemēram, Mobilly ātrai un vienkāršai automašīnas stāvvietu apmaksai, vai Uber un Bolt taksometra pakalpojumiem. Līdz ar to ir tikai loģiski, ka mēs sagaidām līdzīgas iespējas arī citās mūsu dzīves jomās - norēķinoties par precēm lielveikalos, apmeklējot kinoteātrus utt. Jau šobrīd varam samaksāt izmantojot telefonu, kurā iestrādāta NFC tehnoloģija, bet kā nākamo soli varam sagaidīt, pirkuma apstiprināšanu ar mūsu biometriskajiem datiem – seju, balsi un pirksta nospiedumu. Jau šobrīd Ķīnā veikalu ķēde Seven-Eleven ir ieviesusi sejas atpazīšanas tehnoloģiju maksājumu veikšanai. Lai norēķinātos, izmantojot jauno tehnoloģiju, katram lietotājam jāreģistrē savi fotouzņēmumi atsevišķā lietotnē, līdzīgi kā to šobrīd darām bankas mobilajās lietotnēs. Latvijā šo iespēju visdrīzāk tik ātri nesagaidīsim, tomēr Citadele aktīvi strādā pie balss komandu izmantošanas digitālajos asistentos, kas tuvāko divu līdz trīs gadu laikā varētu radīt jaunus finanšu pakalpojumus, piemēram, pirkumu apstiprināšanu e-veikalos.

Gudrāki bankomāti

Šobrīd jau esam pieraduši, ka bankas mobilajā lietotnē varam izdarīt gandrīz visas darbības un uz banku jādodas ļoti retos gadījumos. To pierāda fakts, ka Citadeles mobilo lietotni ikdienā lieto jau vairāk nekā 143 tūkstoši klientu un 2020. gadā aktivitāte lietotnē pieaugusi par 27%. Lai neliktos, ka mobilo bankas pakalpojumu uzplaukumā, bankomāti palikuši ēnā, varam būt pārliecināti, ka arī naudas izņemšanas pieredzē gaidāmi uzlabojumi. Drīz varam sagaidīt bezkontakta risinājumus arī bankomātos, kas nozīmē iespēju izņemt naudu arī bez maksājumu kartes. Naudas izņemšanai būs nepieciešams tikai telefons, kurā ir bankas mobilā lietotne.

Arvien ērtāka attālināto pakalpojumu izmantošana

Pandēmija ir veicinājusi straujāku attālināto pakalpojumu izmantošanas pieaugumu. Jo vairāk pakalpojumi tiek izmantoti, jo straujāk notiek to uzlabošana un jaunu risinājumu ieviešana. Jau šobrīd ir uzlabots klientu ceļš - lai sniegtu iespēju klientiem saņemt tūlītēju palīdzību, 2020. gada jūnijā Citadele nāca klajā ar pašapkalpošanās rīku, kuru līdz gada beigām izmantoja jau 20 000 klientu, kā arī virtuālo rindu, ar kuras palīdzību var tiešsaistē pieteikties uz klātienes vizīti un nav nepieciešams zvanīt. 

Lieli uzlabojumi sagaidāmi arī interneta iepirkšanās procesā. Ja iepriekš katrā interneta veikalā mums nepieciešams piereģistrēties un ievadīt savus datus neskaitāmas reizes, tad ar jauno e-komercijas risinājumu Klix, kurš izstrādāts Citadeles paspārnē, nākotnē būs nepieciešams datus piereģistrēt tikai vienu reizi un varēs iepirkties visos veikalos, kuri ieviesuši Klix risinājumu. 

Maksājumi uz telefona numuru arī veikalā vai tirgū

Veidi kā norēķināties, neizmantojot maksājumu karti arvien pieaug. Trīs gadu laikā NFC risinājumi bezkontakta maksājumus ir padarījuši par pašsaprotamu lietu un, ja vēl pirms kāda laika jautājums no kasiera “vai jums pīkst?” bija sagaidāms, tad šobrīd jau reti kuram “nepīkst”.  NFC maksājumu ērtumu arī apliecina jaunieviestā risinājuma Apple Pay popularitāte. Pirmā gada laikā norēķiniem ar Apple Pay piereģistrējās 25 tūkstoši klienti. Līdzīgi kā bezkontakta maksājumi atviegloja norēķināšanos tirdzniecības vietās, varam sagaidīt arī jauninājumus pārskaitījumu veikšanā. No 2019. gada jau pieejami maksājumi uz telefona numuru cilvēkiem, kuri reģistrējušies Latvijas Bankas zibsaišu reģistrā. Zibsaišu reģistrs saglabā klienta konta numuru un tam piesaistītos datus, piemēram, telefona numuru. Vienam mobilā tālruņa numuram var tikt piesaistīts tikai viens konta numurs, savukārt viens konta numurs var tikt piesaistīts vairākiem mobilā tālruņa numuriem. Šobrīd Latvijas Bankas zibsaišu reģistrā ir reģistrējušies jau vairāk nekā 46 000 lietotāju. Un pieaugums ir aptuveni 20 tūkstoši jaunu lietotāju gadā. Varam sagaidīt, ka zibsaišu reģistrs būs pieejams arī juridiskām personām, un maksāt ar tālruni varēs arī veikalā, tirgū vai jebkur, kur uzņēmēji būs pieslēguši telefona numuru uzņēmuma bankas kontam.

Inovācijas iet roku rokā ar finanšu pratību

Neskatoties uz dažādām inovatīvām norēķinu iespējām, kuras nenoliedzami atvieglo ikdienu, jāsecina, ka šobrīd Baltijas valstu iedzīvotāji tās izmanto samērā kūtri. Tam ir vairāki iemesli. Pirmkārt cilvēki samērā lēni maina savus ieradumus. Otrkārt, nevēlēšanās izmantot inovatīvus finanšu pakalpojumus ir saistīta arī ar bažām par iespējamu krāpniecību saistībā ar klienta maksāšanas līdzekļiem. Lai kliedētu minētās bažas un veicinātu plašāku inovāciju izplatību, ir jāveicina tehnoloģiju pratība sabiedrībā. Lietotājiem ir jāzina, kā pareizi un droši izmantot inovatīvos finanšu pakalpojumus - kā pieteikties pakalpojumam, kā no tā atteikties, kā kontrolēt savus maksājumus, un kādā veidā ziņot bankai gadījumos, kad šķiet, ka bankas kontā notikusī transakcija nav veikta klienta vārdā. 

Šie ir tikai daži no neskaitāmajiem jauninājumiem un iespējām finanšu tehnoloģiju pasaulē, kuras tuvākajos gados varēsim sagaidīt. Dažas atnāks ātrāk, uz citām būs mazliet ilgāk jāpagaida, tomēr aicinām no jauninājumiem nebaidīties, bet vienmēr atcerēties par savu personīgo datu pasargāšanu.