5 biežākās kļūdas, izvēloties ceļojuma apdrošināšanu

Plānojot ilgi gaidīto ceļojumu, apdrošināšana bieži tiek uztverta kā nebūtisks sīkums, taču tā var pasargāt no finansiāliem zaudējumiem neparedzētās nepatīkamās situācijās. Turklāt ne tikai ārzemēs, bet arī tepat Latvijā. Daudzi ceļotāji joprojām pieļauj būtiskas kļūdas, pavirši izvēloties apdrošināšanu vai vispār no tās atsakoties.

1. Aizbraukt ceļojumā bez apdrošināšanas

Atbilstošas ceļojumu apdrošināšanas izvēle patiesībā ir viens no svarīgākajiem sagatavošanās posmiem. Lai gan sākotnēji tās var šķist vien papildu izmaksas, apdrošināšana ir viegli iegūstams drošības spilvens, kas var izrādīties pat izšķirošs, sastopoties ar negaidītām situācijām.

“Traumas un slimības, tāpat arī bagāžas nozaudēšanu vai citus ceļojumu negadījumus ieplānot nav iespējams. Tāpēc labāk apdrošināties, nekā satraukties un pārdzīvot par finansiālajiem zaudējumiem, ja tomēr kaut kas atgadās,” 

norāda Toms Stārosts, bankas Citadele Baltijas klientu apkalpošanas daļas vadītājs.

Jāatceras, ka Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK) nodrošina piekļuvi valsts garantētajai neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai citās ES valstīs tādā pašā apmērā kā vietējiem iedzīvotājiem, tomēr tā nav pilnvērtīgs ceļojuma apdrošināšanas aizvietotājs.

2. Izvēlēties lētāko apdrošināšanas piedāvājumu

Lai gan vēlme ietaupīt ir saprotama, iegādājoties ceļojuma apdrošināšanu, lētākais variants ne vienmēr ir prātīgākais. Ikviens, kurš ceļojumā ir piedzīvojis nestandarta vai krīzes situāciju, zina, ka kvalitatīva un atbilstoša apdrošināšana var pasargāt no dažādiem finansiāliem zaudējumiem un liekiem pārdzīvojumiem.

Paļauties uz veiksmi un iegādāties apdrošināšanu tikai ķeksīša pēc – lai tā būtu –, ir vieglprātīgi. Īpaši tad, ja izvēlētais piedāvājums neietver būtiskus populārus riskus, piemēram, medicīniskos izdevumus, bagāžas nozaudēšanu vai ceļojuma atcelšanu. Šāda pieeja var atstāt ceļotāju bez vajadzīgā atbalsta brīdī, kad tas visvairāk nepieciešams.

Pirms ceļojuma apdrošināšanas iegādes rūpīgi izpēti, ko konkrētais apdrošināšanas plāns iekļauj, un salīdzini to ar saviem ceļojuma plāniem, izvērtējot riskus. Labāka seguma izvēle, iespējams, maksās nedaudz vairāk, bet sniegs lielāku drošību visa ceļojuma laikā.

3. Iegādāties apdrošināšanu pēdējā brīdī

Bieži ceļojuma apdrošināšanas iegāde tiek atlika uz pēdējo brīdi un izvēlēta pavirši, neizpētot un neizvērtējot seguma nosacījumus. Būtiski ņemt vērā ne tikai segumu, kas attiecas uz medicīnisko palīdzību un personiskajām mantām, bet arī izvērtēt izbraucienā paredzētās aktivitātes un pārliecināties, vai apdrošināšanas polisē ir iekļauts viss, kas attiecas uz konkrēto ceļojumu.

Laikus iegādāta apdrošināšana pasargā arī no ceļojuma kavēšanās vai atcelšanas riska. Tomēr, ja esi nonācis situācijā, kad jādodas ceļā un ceļojuma apdrošināšana vēl nav noformēta, šobrīd jau iespējams to izdarīt pat mobilajā lietotnē dažu minūšu laikā. Labāk pēdējā brīdī, nekā aizbraukt bez apdrošināšanas…

Izvēlētās apdrošināšanas noteikumus un kontaktinformāciju saglabā sev pieejamā vietā – ceļojumā laikā kritiskā brīdī tas ietaupīs laiku.

4. Paļauties tikai uz apdrošināšanu, kas iekļauta maksājumu kartē

Ja maksājumu karte ir ar iekļautu ceļojumu apdrošināšanu, atkal jāpārliecinās, vai tā atbilst tavam konkrētajam ceļojumam, piemēram, vai tās segums attiecas uz visiem ģimenes locekļiem, kuri ceļos kopā, un vai apdrošināšanā ir iekļauta arī nepieciešamā papildu aizsardzība. 

“Piemēram, ja siltajās zemēs ir vēlme sērfot vai nodarboties ar kādu citu aktīvu un ekstrēmu sporta veidu, ir jāpārskata apdrošināšanas segums,” 

saka Toms Stārosts.

5. Nenodrošināties pret negadījumiem, apceļojot Latviju

Reti kurš aizdomājas par ceļojumu apdrošināšanu, apceļojot Latviju, taču neparedzētas situācijas var atgadīties, arī nešķērsojot robežu. 

“Daļa apdrošināšanas polišu piedāvā arī tā saukto tuvo ceļojumu apdrošināšanu, piemēram, ceļojumu apdrošināšana ir spēkā arī Latvijā, ja esi devies tālāk par 80 kilometriem no pastāvīgās dzīvesvietas un naktsmītne ir apmaksāta vismaz uz vienu diennakti. Tā ir vērtīga priekšrocība, lai nodrošinātos pret finansiāliem zaudējumiem arī tepat Latvijā,” 

norāda Toms Stārosts.