FAMILY
Bērns kā pasažieris
Bērnu drošība transportlīdzekļos lielā mērā ir pieaugušo atbildība. Pareizi izvēlēti un uzstādīti bērnu sēdeklīši, drošības jostu lietošana un bērnu uzraudzīšana sabiedriskajā transportā ir daļa no būtiskākajiem drošības noteikumiem, lai pēc iespējas pasargātu bērnus no nelaimes gadījumiem. Ko vēl darīt, lai uzlabotu bērnu drošību transportā?
Liela daļa bērnu ik dienu brauc uz skolu un atpakaļ, apmeklē tuvākus un tālākus pulciņus. Brīvajā laikā ierasts aizbraukt ciemos pie draugiem, uz laukiem vai kādā garākā izbraucienā. Lai gan pārvietošanās mašīnā un arī sabiedriskajā transportā ir ikdiena vairumam sabiedrības, nav būtiski, cik bieži tiek braukts. Nelaimes gadījumam pietiek ar vienu neveiksmīgu reizi.
Vai zināji, ka pērn 11 mēnešos ceļu satiksmes negadījumos bijuši iesaistīti 787 bērni? Deviņi ir gājuši bojā un 583 ievainoti.*
Piesprādzēties, pat ja līdz tuvākajam veikalam
Satiksmes negadījumu biežākie iemesli ir ātruma pārsniegšana un neuzmanīga braukšana. Šādās reizēs piesprādzēšanās var būt izšķiroša, pat ja šķiet, ka jābrauc tikai neliels attālums un nekas jau nenotiks. Tāpat būtiski bērnu vismaz līdz 13 gadu vecumam sēdināt aizmugurē, samazinot frontālās sadursmes riskus.
Mazākiem bērniem palaikam jāatgādina, ka nekādā gadījumā nedrīkst mest mantiņas uz priekšu, lūgt mašīnas vadītājam pacelt nokritušās lietas vai saukt paskatīties uz viņiem.
Sabiedriskajā transportā bez tevis
Kad stūre nav tavās rokās un neesi bērna tuvumā, tev nav iespējas fiziski pasargāt bērnu. Pārliecinies, ka bērns zina drošības noteikumus sabiedriskajā transportā. Pastāsti par uzmanīgu rīcību durvju tuvumā, nepieciešamību cieši turēties un arī izvairīties no pārpildītiem transportlīdzekļiem. Ja sabiedriskajā transportā ir pieejamas drošības jostas, tās obligāti jālieto.
Braucot kopā, parādi bērnam, kur atrodas avārijas izejas un kā tās izmantot ārkārtas situācijā. Zināšanas par avārijas izejām var būt izšķirošas neveiksmīgā situācijā.
Bērnam jāsaprot – kāpēc
Bērnu drošība ir ne tikai fiziska aizsardzība, bet arī izglītošana par drošības principiem un pareizu uzvedību transportā. Bieži vien pārliecināt bērnu rīkoties, viņaprāt, nepamatoti, neērti un “nestilīgi” ir gandrīz neiespējami. Kāpēc viņam jāsprādzējas, ja viņa draugi to nedara?
Neviens nepazīst tavu bērnu labāk par tevi. Atrodi piemērotāko motivāciju – uzlavē par pareizu un atbildīgu rīcību, izmanto piemērus no kādas kopā redzētas filmas. Lielākiem bērniem noteikumu ievērošanas nepieciešamību var palīdzēt saprast reālas situācijas un sekas, kā arī fakti par drošību un negadījumiem. Ja šķiet piemēroti, vari savam bērnam norādīt, ka atbildīga rīcība liecina par patstāvību un gatavību parūpēties ne tikai par sevi, bet arī citiem.
Lai budžets neieripo grāvī
Parasti satiksmes negadījumos cieš ne tikai cilvēki, bet arī viņu un tuvinieku ģimenes budžets. Izmanto īpaši CBL Life nelaimes gadījumu apdrošināšanu, kā arī padomā par tuvinieku nākotni – piesakies uzkrājošajai dzīvības apdrošināšanai. Apdrošināšana var palīdzēt segt neparedzētus izdevumus un nodrošināt finansiālu stabilitāti nelaimes gadījumā.
* CSDD statistika par 01.01.2024.–30.11.2024.