FAMILY
Trīs soļi mierpilniem un piepildītiem svētkiem
Piparkūku smarža it visur, svecīšu mirdzums logos un Ziemassvētku dziesmas gaisā – svētki ir tepat. Taču steiga pēc perfektām dāvanām, divpadsmit ēdienu gatavošana un radinieku apmeklējumu maratons var pārvērst šo brīnumaino laiku nogurdinošā skrējienā. Tāpēc apstājies – ievelc elpu un atceries, ka īstā svētku burvība slēpjas nevis perfekti sarīkotā svētku vakarā, bet gan sirsnīgā kopā būšanā ar mīļajiem.
Dalītas rūpes – dubults prieks
Svētki nozīmē padomāt par visiem, apsveikt visus, sarūpēt mielastu visiem pa prātam un arī izdomāt izklaides iespējas katrai gaumei. Bet atceries – pat Ziemassvētku vecītim ir savi palīgi. Kā būtu to visu darīt kopā?
Sacerēt vēlējumus draugiem un ne tikai. Tu noteikti zini tik daudz labu cilvēku, kam vēlies pateikt mīļus vārdus svētkos. Decembra vakari ir īstais laiks sagādāt darbu pastniekiem. Sadaliet pienākumus ģimenē – kāds varētu zīmēt, kāds rakstīt un likt aploksnē. Varbūt tu pazīsti kādu vientuļu kaimiņu, kas priecātos par Ziemassvētku pārsteigumu pastkastītē?
Gatavot kopā arī ir svētki. Kāpēc ciemiņiem jāierodas pie gatava svētku galda? Pagarini svētkus, uzaicini visus ierasties ātrāk un pārvērt ēdiena gatavošanu par dzirkstošu, sirsnīgu un jautru pasākumu savu mīļo lokā. Varbūt katrs var ierasties ar savu recepti kādam īpašam ēdienam. Tikai vienojieties, kurš domās, piemēram, par salātiem, kurš par saldo un kurš par dzērieniem. Citādi svētku vakarā var nākties ēst piecus saldos..
Atnest savu ideju. Lai Ziemassvētku laiks ietvertu visu ģimenes locekļu vēlmes, varat sadalīt dienas – katram ir uzdevums izdomāt vienu vai vairākas aktivitātes vienai dienai visai ģimenei. Svarīgākais, lai idejas autoram pašam patīk un lai visi piedalās. Tas ne tikai padarīs svētku laiku aizraujošāku, bet arī ļaus jums vēl labāk citam citu iepazīt.
Radošas idejas kopā būšanai
Reizēs, kad nevienam nav ideju, bet diena rādās gara, pamēģini uz ierastām lietām paskatīties Ziemassvētku acīm. Un neaizmirti, ka vienmēr ir kāds, kam vajag palīdzību.
Darīt svētku stilā. Ja ģimenē bieži fotografējat sevi un cits citu, varbūt ir laiks radīt atmiņas par Ziemassvētkiem, kuros fotografējāties pie visām pilsētas dekorācijām. Rīgā to ir daudz! Turklāt runā, ka Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņš ir viens no labākajiem.
Ja esat ģimenē iecienījuši galda spēles, paņemiet katrs vienu piparkūku spēles figūras vietā un izspēlējiet Cirku sveču gaismā. Sniegavīrs arī ir ierasts ziemas prieks. Bet vai esi piedalījies sniegavīru celšanas sacensībās? Uzvarēt var ātrāk uzceltais, garākais vai smieklīgākais sniegavīrs.
Iemācīt un iemācīties. Vai tu māki kaut ko tādu, ko citi tavā ģimenē nemāk? Iespējams, svētku laiks ir īstais brīdis palūgt vecmāmiņai iemācīt visus tamborēt vai atklāt savu pankūku recepti. Meita, visticamāk, zina dažas jautras TikTok dejas – pamēģiniet tās izpildīt uz slidām! Varbūt kāds ģimenē māk zīmēt rūķi, sacerēt dzejoļus ar atskaņām vai perfekti salocīt kreklu?
Palīdzēt, ne tikai tagad. Brīvprātīgais darbs nozīmē ne tikai piedalīties konkrētas organizācijas darbībā, bet arī rūpēties par savu apkārtni. Piemēram, par to pašu vientuļo kaimiņu, kam iemetāt apsveikumu pastkastītē, vai salabojot pagalmā salauztu soliņu, vai uzberot smiltis uz apledojuša trotuāra pie mājām. Kā zināms, labais vairo labo. Iedomājies, cik daudz laba iznāk, ja darīsi to kopā ar ģimeni!
Laiks pārdomām un jauniem sapņiem
Ziemas brīvlaiks ir arī gada beigas. Ierasti tas ir laiks pārdomām par aizvadīto gadu un jauniem mērķiem. Dalies tajos ar tuvākajiem!
Skatīties atpakaļ. Pārdomām derēs jebkura vieta – iecienītākais krēsls mājās, kāds īpaši piesniedzis Latvijas mežs vai garāks brauciens uz sen neapmeklētu pilsētu. Ar kādiem sasniegumiem tu lepojies? Kas šogad neizdevās tik labi? Padomā, kam esi pateicīgs – ne vienmēr tie ir noteikti cilvēki. Varbūt tu vienkārši esi pateicīgs būt šeit un tagad un novērtē visu pieredzi, ko sniedz dzīve.
Paskatīties citam uz citu. Atklāta saruna ar tuviniekiem palīdzēs saprasties, atbalstīt un motivēt citam citu. Pārrunājot šajā gadā pieredzēto, varat kopā gan kavēties atmiņās par priecīgiem notikumiem, jautriem mirkļiem un piedzīvojumiem, gan arī padomāt par lietām, kuras nākamajā gadā gribētos citādi.
Atvērt jaunu lapu. Plānojot nākamā gada mērķus, sāc ar to, ko vēlies iemācīties, ko vēlies mācēt labāk un ko vēlies iemācīt citiem. Varbūt kādam tavam tuviniekam ir laba ideja nākamajam gadam? Pamēģiniet uzspēlēt spēli “Gada mērķis”. Sarakstiet īstenojamas idejas nākamajam gadam, katru uz atsevišķas lapiņas. Tas var būt kāds hobijs, jauna prasme, neapmeklēta vieta vai kaut kas, kam nekad neatliek laika. Tad aizlocītas salieciet tās vienā traukā un pēc kārtas velciet pa vienai. Izskatās pēc lieliska jaunā gada, vai ne?
Lai šis decembris paliek siltā atmiņā par kopā pavadīto laiku un lai rītdiena nāk ar jauniem piedzīvojumiem un izaugsmi!