Kontrolē savu elektronisko pastu, neatver sūtījumus no nezināmiem sūtītājiem.
Ja nepieciešams nodot savu personīgo informāciju, piemēram, personas kodu, pases vai citu dokumentu datus, uzticamam saņēmējam elektroniski, izmanto tādus aizsardzības līdzekļus kā šifrēšanu, jo parastos e-pasta sūtījumus hakeri var pārtvert un izmantot, lai nodarītu kaitējumu.
Elektroniskās vēstulēs, sms un pat telefona zvanos neatklāj personīgu informāciju vai bankas datus, piemēram, kartes numurus, internetbankas kodus utml.
Nekad nevienam neatklāj savas maksājumu kartes PIN-kodu.
Atceries! Banka nekad nesūta e-pasta vēstules vai sms ar lūgumu sniegt šādu informāciju:
- datus par Tavām maksājumu kartēm: derīguma termiņu, trīs pēdējos ciparus paraksta joslā;
- maksājumu karšu PIN kodus;
- maksājumu karšu kredīta limitus;
- internetbankas pieejas paroles.
Sargā savas kartes datus pie bankomāta!
Ievadot savu PIN kodu bankomātā, pārliecinies, vai kāds to nenovēro. Papildu drošībai rekomendējam aizklāt termināla ciparu daļu ar roku.
Neglabā savas kartes PIN kodu citiem cilvēkiem pieejamā vietā. Nekādā gadījumā neglabā to kopā ar karti.
Rūpīgi aplūko bankomātu, vai tas nav aprīkots ar kādām aizdomīgām iekārtām.
Citadeles bankomātiem ir uzstādītas maksājumu karšu datu pret nolasīšanas ierīce jeb antiskimmers. Pirms izņemt naudu pārliecinies, vai bankomāts ir aprīkots ar antiskimmeri. Ja nav, ziņo bankai.
Naudas izņemšanas laikā no bankomāta palūdz citus klientus ievērot distanci, lai nebūtu redzami Tavas kartes dati un PIN kods.
Nekādā gadījumā neuzticies svešiem cilvēkiem, kas piedāvā palīdzēt naudas izņemšanā no bankomāta, nedod viņiem savu karti un PIN kodu.
Sargā savas kartes datus iepērkoties!
Veicot pirkuma apmaksu, vienmēr paturi maksājumu karti savā redzeslokā. Lūdz tirgotājam, lai atnes maksājumu karšu pieņemšanas iekārtu jeb POS termināli, vai aizej pats pie tā.
Ievadot maksājumu kartes PIN kodu, pārliecinies, ka apkārtējie nenovēro PIN koda ievadi.
Veicot pirkumu, paņem čeku un pārliecinies par maksājuma summas pareizumu.
Neizmanto vienādu maksājumu kartes PIN kodu visām savām kartēm.
Nekavējoties ziņo par pazaudētu vai nozagtu maksājumu karti, kā arī bloķē karti, ja kādam esi atklājis kartes datus.
Maksājumu kartes nefotografē un nefilmē!
Ja svešas personas redz Tavas maksājumu kartes datus (kartes numuru u.c.), tad tās var tos izmantot krāpnieciskām darbībām. Tāpēc nefotografē, nefilmē un nepublicē savu maksājumu karti sociālajos tīklos vai jebkur citur, kur citi cilvēki var ieraudzīt Tavas kartes datus. Nenodod savu karti arī trešajām personām. Norēķinoties ar karti tirdzniecības vietās, seko līdzi darbībām, kas tiek veiktas ar maksājumu karti un neizlaid to no sava redzesloka.
Iejūties slepenā aģenta lomā!
Ja savā datorā, telefonā vai planšetdatorā, kuru pieslēdz internetam, ievadi maksājumu kartes vai kredītkartes datus, vai paroles, labāk tās šifrē. Tāpat svarīgi šifrēšanu izmantot, ja pārsūti personīgu informāciju, piemēram, pases datus vai bankas datus.
Datoram vienkāršāk ir izmantot bezmaksas PGP programmu, ko iespējams lejuplādēt internetā. Tāpat arī planšetdatoriem un telefoniem varēsiet izvēlēties sev ērtāko programmu no plašā piedāvājuma klāsta, ko iespējams lejuplādēt aplikāciju veikalā. Cits variants ir lietot zip failu, kuru var atvērt tikai ar paroli.