Kādā sniegotā dienā, kad ietves bija apledojušas…

Vai jau paguvi izdomāt turpinājumu šim teikumam? Pareizi, šis stāsts ir par neskaitāmajiem kritieniem un traumām ziemā. Pastāsti to bērnam – pārliecinies, ka tavs bērns zina visu par drošību ziemas laikā. Kā arī neaizmirsti parūpēties par sevi, tuvākajiem un ģimenes budžetu – apdrošini!

Ledus zem kājām un virs galvas

Visa zeme slidena. Galvenais traumu iemesls ziemas laikā ir apledojušie ceļi, turklāt jāuzmanās ne tikai no slidenām ietvēm, bet arī autoceļiem. Pārrunā ar bērnu ceļu satiksmes drošības noteikumus no ziemas skatupunkta. Pastāsti, ka ziemas laikā mašīnu bremzēšanas ceļš ir ilgāks un arī iela jāšķērso lēnāk, lai nepaslīdētu un nenokristu.

Tāpat ir ar piemājas taciņām un apsalušo dārzu. Svaigi apsnigušās vai netīrītās vietās ledus mēdz būt paslēpies zem sniega. Rodas mānīgs iespaids, ka tavus soļus pavadīs sniega gurkstēšana, bet īstenībā seko melnās komēdijas cienīgs lidojums tieši uz ledus.

Tikpat būtiski ir pievērst uzmanību pakāpieniem pie ēkām – ziemā tie kļūst bīstami slideni, tāpēc jāpieturas pie margām. Arī citviet pārvietojoties ieteicams rokas neturēt kabatās, jo ar rokām var saglabāt līdzsvaru un kritiena brīdī pasargāt sevi no lielākām traumām.

Uz ūdens tikai pieaugušo uzraudzībā. Vai pa ceļam uz skolu ir kāda ūdenstilpe? Ja tā, tad noteikti izrunā drošības jautājumus ar bērnu atbilstoši viņa vecumam. Ar mazāku bērnu vienojoties, ka bez tavas atļaujas viņš nekādā gadījumā nedrīkst kāpt uz ledus. Kā arī iemāci, kā rīkoties, ja bērns redz, ka citi bērni vieni paši ir uzkāpuši uz ledus vai jau ielūzuši.

Mirdzošas lāstekas. Pārvietojoties laukā, jāskatās ne tikai zem kājām, bet arī virs galvas. Saulē tik spožās un glītās lāstekas jebkurā brīdī var krist un radīt garāmgājējiem nopietnas traumas. Turklāt krīt, protams, nevis mazās, bet smagākās lāstekas ar lieliem ledus un sniega klučiem. Izstaigājiet ar bērnu viņa ikdienas ceļus, lai pārliecinātos, vai bērns zina, cik tālu no māju sienām ir jāatrodas, vienlaikus nenokāpjot no ietves.

Lejā no kalna līdz pat traumpunktam

Pilsētas un piemājas kalniņi. Šļūcot ar ragavām vai plēvi pa kalniņu, bērni var gūt traumas neatkarīgi no tā, vai vecāki tai brīdī skatās vai ne. Biežākās no tām ir sadursmju rezultātā. Uz kalniņiem noteicošais būs tas, cik labi būsi sagatavojis savu bērnu drošiem ziemas priekiem. Bērnam ir jāzina, ka sākt šļūkt var tikai tad, kad iepriekšējais braucējs ir nobraucis un pagājis malā.

Ja tavs bērns ir gana liels, lai pats dotos ar draugiem meklēt piemērotāko vietu slidināties lejup, izrunājiet, kādi kalniņi ir droši. Atgādini, ka kalniņš nedrīkst būt ar šķēršļiem un beigties pie ielas.

Sporta trases. Lai gan Latvijā nav īstu kalnu, esam iecienījuši slēpošanu un citus ziemas sporta veidus Latvijā un ārvalstu kalnos. Neatkarīgi no izvēlētā sporta veida būtiskākais ir atbilstošs ekipējums un ievērot sporta trases izmantošanas noteikumus. Savas prasmes jāvērtē objektīvi, neriskējot ar savu un citu ziemas prieku baudītāju drošību. Tas attiecas uz visu vecumu ziemas aktivitāšu cienītājiem.

Tikai malā vai tikai ragavās. Iekrist galējībā un izvēlēties vērot ziemas izklaides tikai no malas arī ne vienmēr ir droši – nekustoties pastāv daudz lielāks risks gūt apsaldējumus. Ja zini, ka tavs bērns ir kautrīgāks un labprātāk pavada laiku, spēlējoties uz vietas, īpaši būtiski ir parūpēties par piemērotu apģērbu un pastāstīt, kādas ir pirmās pazīmes, ka laiks sasildīties. Ja bērni plāno vizināt cits citu ragavās pa pagalmu, paskaidro, ka vizināties uz maiņām ir ne tikai godīgi, bet arī veselīgi – var izkustēties un mazāk iespējas nosalt, ilgstoši sēžot ragavās.

Daži sniegoti negadījumi

Izmežģīta gūžas locītava un smadzeņu satricinājums. Bija uzsnidzis ilgi gaidītais sniegs, un tēvs izlēma doties ar dēlu uz kalnu. Paņēmuši jaunās ragavas, viņi devās ceļā. Bērns, tēva pieskatīts, vairākas reizes ar ragaviņām nolaidās pa kalnu. Kad pienāca kārtējā reize dēlam laisties lejā pa kalnu, tēvs nedaudz ieskrējās un iestūma ragavas taisni ierastajā maršrutā. Pēkšņi no mugurpuses traucās slēpotājs, kurš laidās lejā no kalna lielā ātrumā. Ātruma dēļ viņš nenoturēja savu līdzsvaru un ar visām slēpēm nokrita. Šļūcot pa kalnu lejā, slēpotājs ietriecās mazajā puisēnā, kurš bija uz ragavām. Traumpunktā zēnam atklāja gūžas locītavas mežģījumu un smadzeņu satricinājumu. Bērns bija apdrošināts, un atlīdzībā ģimene saņēma 600 EUR.

Lauzti galvaskausa kauli. Jauns vīrietis no rīta, pirms došanās uz darbu, tīrīja savu automašīnu. Tā kā ārā sniga sniegs un bija slidens, viņš paslīdēja un krītot atsita galvu pret ietves malu. Slimnīcā ārstējoties un rehabilitējoties vīrietis pavadīja apmēram pusotru mēnesi. Tā kā viņš bija iegādājies zemāka līmeņa nelaimes gadījumu apdrošināšanu mobilajā lietotnē un iesniedzis pieteikumu atlīdzībai, viņam izmaksāti 500 EUR.

Ceļgala saišu sastiepums un bojājums. Kādā ziemas vakarā kundze devās uz kafejnīcu, lai satiktu draudzenes un iedzertu tasi kafijas. Pie pašas kafejnīcas ieejas viņa paslīdēja un nokrita, sasitot celi. Pēc šī atgadījuma viņa devās mājup ar cerību, ka sāpes pāries. Ceļā uz mājām viņa atkārtoti paslīdēja un nokrita, taču turpināja mājupceļu. Tomēr, sapratusi, ka sāpes nerimstas, viņa izlēma doties uz neatliekamās palīdzības diennakts uzņemšanas punktu. Pa ceļam uz medicīnas iestādi kundze trešo reizi neveiksmīgi paslīdēja un nokrita. Traumpunktā viņai noteica ceļgala saišu sastiepumu un bojājumu. Kundze bija nodrošinājusies ar zemāka līmeņa nelaimes gadījumu apdrošināšanu, un tā viņai izmaksāja 125 EUR atlīdzību par gūto traumu. Ja viņai būtu augstāka līmeņa apdrošināšana, tad atlīdzība būtu 250 EUR.

Lai ģimenes finanšu drošība nepaslīd

Pasargā savas ģimenes budžetu no ziemas traumām – izvēlies CBL Life apdrošināšanas piedāvājumu. Lai nodrošinātu savus mīļos arī tālākā nākotnē, aplūko dzīvības apdrošināšanas iespējas, kas ļauj vienlaikus uzkrāt, piemēram, bērna izglītībai. Un kā parūpēties par sevi? Tieši tā, iemaksas pensiju 3. līmenī ir tavu nākotnes finanšu drošības atslēga.

Lai priecīga, droša un balta ziema!

Previous
Previous

Izmaiņas nodokļos 2025. gadā – kā tās ietekmēs tavus uzkrājumus?

Next
Next

Trīs soļi mierpilniem un piepildītiem svētkiem