Ceļot ar auto ziemā – kas jāņem vērā?

Ceļojums ar automašīnu var būt lieliska izvēle ziemas brīvdienām, taču šādam braucienam ir atbilstoši jāsagatavojas. Atkarībā no ceļojuma maršruta, satiksmes intensitātes un laikapstākļiem vai klimata sagatavošanās darbi var ievērojami atšķirties.

Jāņem vērā, ka brauciena apstākļi var atšķirties pat vienas valsts teritorijā, piemēram, Šveices lielpilsētās temperatūra var būt ievērojami augstāka nekā kalnu ciematos. Tāpēc ir svarīgi rūpīgi plānot un novērtēt visu ceļojuma maršrutu.

Atbilstoši valsts noteikumiem

"Izpēti ceļu satiksmes noteikumus un klimata apstākļus plānotajā maršrutā. Ja brauc ar automašīnu, kurai ir riepas ar radzēm, pārliecinies, vai tās ir atļauts izmantot valstīs, kuras apmeklēsi. Dodoties uz kalnainu apvidu, riepām var būt nepieciešamas arī sniega ķēdes. Iepriekš sagatavot visu nepieciešamo var būt lētāk, nekā iegādāties pēdējā brīdī tuvākajās degvielas uzpildes stacijās. Turklāt, ja notiek nelaimes gadījums, apdrošināšanas atlīdzība var tikt samazināta, ja atklāsies, ka automašīna nebija pienācīgi aprīkota," uzsver Pēteris Plaudis, Citadele Leasing vadītājs Latvijā.

Lai nekā netrūktu

Dodoties ceļojumā aukstākā laikā, ieteicams biežāk pārbaudīt riepu spiedienu, akumulatora jaudu, vējstiklu slotiņas, kā arī neaizmirst par ziemai atbilstošu logu mazgāšanas šķidrumu. Ir vērts atrast bagāžniekā vietu sniega lāpstai, smilšu spainītim un arī siltākai segai. Tāpat būtu noderīgi pārbaudīt, cik kilometru ir palicis līdz eļļas maiņas intervālam – ja paredzēts garāks ceļojums un nobraukums var tikt pārsniegts, ieteicams motoreļļu nomainīt pirms brauciena. Bagāžniekā noderētu arī tava auto motoram piemērotas eļļas pudele, ja nu būs nepieciešams papildināt.

Maksāt vai braukt ilgāk

Plānojot braucienu, neaizmirsti par ceļu nodevām. Katrā valstī, kuru nāksies šķērsot, noteikumi var atšķirties.

"Baltijā mēs esam mazāk pieraduši pie ceļu nodevām, taču citās Eiropas valstīs tā ir ierasta prakse, kuras neievērošana var pārvērsties ievērojamās soda naudās. Ir vērts veltīt laiku, lai izpētītu noteikumus un rūpīgi plānotu maršrutu. Iespējams, plānojot ceļojumu pa citiem ceļiem, tas aizņems ilgāku laiku, bet maksās mazāk. Turklāt apvedceļi bieži vien ir vizuāli baudāmāki nekā ātrās maksas šosejas. Bet var taupīt laiku un arī nedaudz naudas – izvēlies to pašu maksas maršrutu atpakaļ un iegādājies ilgāka termiņa vinjetes, kas parasti ir lētākas," norāda P. Plaudis.

Lēnām un ar rezervi

"Atkarībā no maršruta laika apstākļi var ātri mainīties, tāpēc noderēs laika prognozes un citas lietotnes ar informāciju par sniega dēļ slēgtiem ceļiem vai sastrēgumiem. Tās palīdzēs pielāgot plānus," iesaka P. Plaudis

Ziemas ceļojumi var aizņemt ilgāku laiku ceļa un laika apstākļu dēļ, tāpēc ieteicams uzpildīt degvielu vai uzlādēt elektroauto, negaidot degvielas rezerves beigas.

"Ziemā ātrāk satumst, tāpēc plāno ceļojumu ar laika rezervi – paredzi pietiekami daudz laika atpūtai un lēnākai braukšanai. Pēc iespējas pareizi novērtējot savas iespējas un pienācīgi sagatavojot automašīnu, ziemas ceļojums var sniegt tikpat daudz prieka kā vasaras," saka P. Plaudis.

Previous
Previous

Jauns mājoklis arvien pieejamāks

Next
Next

Izmaiņas nodokļos 2025. gadā – kā tās ietekmēs tavus uzkrājumus?